DLR Extension, Greenwich

Przedłużenie linii kolejki wąskotorowej

Przedłużenie linii kolei wąskotorowej w dzielnicy portowej, Greenwich

Linia kolei wąskotorowej w Docklands jest zautomatyzowanym systemem małego metra, otwartym w roku 1987, dla obsługi zrewitalizowanej dzielnicy portowej w Londynie.

Kolej dociera na północy do Stratford, na południe do Lewisham, na zachód do Tower Gateway, Bank i Monumentu (Kolumny) w londyńskiej dzielnicy finansowej, a na wschodzie do Beckton, Portu Lotniczego „Londyn” i do dworca kolejowego Woolwich Arsenal.

Gdy linia kolejki wąskotorowej miała zostać przedłużona do Lewisham, wymagane było przejście tunelem pod Tamizą w obrębie dzielnicy Greenwich. Firma WJ – z racji jej dużego doświadczenia i wiedzy w budownictwie infrastruktury transportowej – została wybrana do realizacji robót odwodnieniowych.

Niezbędne było wybudowanie łączników pomiędzy systemem tuneli poniżej rzeki. Ciśnienie hydrostatyczne w obrębie formacji geologicznej Thanet Sand, w której miały zostać wykonane łączniki dochodziło do 3 barów.

Projekt został pomyślnie zrealizowany dzięki zastosowaniu kombinacji różnych środków, w tym pompowania wód ze studni kredowych w korycie rzeki oraz igłofiltrów wykonanych bezpośrednio z tuneli. Zasilanie elektryczne pomp zainstalowanych w studniach doprowadzane było z generatorów na lądzie oraz z generatora prądu na barce rzecznej; i igłofiltry. Zastosowanie studni odwierconych w zasięgu pływów rzeki Tamizy miało bardzo nietypowy charakter i wymagało zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy nurków w celu dokonania instalacji pomp.

 

Udostępnij
Crossrail – łączniki tunelowe

Crossrail – łączniki tunelowe

Dla tych, którzy nie wiedzą, Crossrail to 118 kilometrowa (73 mil), linia kolejowa w budowie w Londynie i jego okolicach.

Crossrail Stepney Green Shaft & Junction

Crossrail Stepney Green Shaft & Junction

To największy projekt infrastrukturalny w Europie, który radykalnie zmieni sposób podróżowania po stolicy Wielkiej Brytanii.

Oczyszczalnia ścieków w Millom

Oczyszczalnia ścieków w Millom

Millom znajduje się na północnym brzegu ujścia rzeki Duddon w Lake District National Park,