Crossrail Stepney Green Shaft & Junction

Crossrail Stepney

To największy projekt infrastrukturalny w Europie, który radykalnie zmieni sposób podróżowania po stolicy Wielkiej Brytanii.

Crossrail Stepney

Po raz pierwszy w historii, główne centra zatrudnienia w Londynie zostaną bezpośrednio połączone. Do 24 pociągów na godzinę, przewożących do 1500 pasażerów – to pozwoli na zmniejszenie czasu przejazdu, zmniejszenie zatłoczenia i poprawę połączeń. Projekt ten obejmuje ok 100 km torów, łącząc wschodni i zachodni Londyn.

Gdy przy budowie rozjazdu Stepney Green napotkano na skomplikowany problem związany z wodą gruntową, o pomoc zwrócono sie do WJ Groundwater.

Stepney Green uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych technicznie odcinków projektu. Linia rozdziela się tam na dwie nitki; na północny wschód w stronę Shenfield przez Stratford, oraz na południowy wschód w stronę Abbey Wood przez Canary Wharf. Komora rozjazdu wykonana została metodą betonu natryskowego w osadach gliniastych formacji London Clay. Jednakże poziom wykopu sięgał stropu Grupy Lambeth znanej z wodonośnych przewarstwień piaskowych o zwierciadle naprężonym o ciśnieniu ok 1 bar.

Zespół projektowy WJ przeanalizował warunki geotechniczne i przygotował szczegółowe specyfikacje. To dało Crossrail pewność, że mogą nam zlecić wykonanie prac odwodnieniowych. Aby osiągnąć wymagane zmniejszenie ciśnienia wody gruntowej, wykorzystano system składający się ze studni (tzw. Ejectors) zainstalowanych z powierzchni terenu (również w odchyleniu od pionu – do 30°) oraz igłofiltrów zainstalowanych w tunelu. Ten innowacyjny system osiągnął założenia projektowe i wymagane obniżenie zwierciadła wód gruntowych.

Można powiedzieć, że Crossrail już teraz przynosi społeczne korzyści w Wielkiej Brytanii dzięki stworzeniu tysięcy miejsc pracy oraz możliwości biznesowych. Gdy zostanie otwarta w 2018 roku, zwiększy wydajność sieci transportowej Londynu o 10% oraz znacznie skróci czas przejazdu przez centrum. Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tego przełomowego projektu. Cenimy zaufanie którym nas obdarzono. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy stanąć na wysokości zadania i potrafimy dostarczyć właściwe rozwiązania w obliczu trudnych problemów.

 

LOKALIZACJA: Stepney Green, Londyn

KLIENT: Crossrail

GENERALNY WYKONAWCA: DSJV (Dragados Sisk JV)

 

Udostępnij
Podziemna Stacja Crossrail, Farrington

Podziemna Stacja Crossrail, Farrington

Jeden z kilku projektów Crossrail powierzone WJ Groudwater,