Crossrail – łączniki tunelowe

Crossrail łączniki tunelowe

Dla tych, którzy nie wiedzą, Crossrail to 118 kilometrowa (73 mil), linia kolejowa w budowie w Londynie i jego okolicach.

linia crossrail

Przewiduje się, że zacznie być w pełni operacyjna w 2019 roku i dostarczy nowe połączenie między wschodnim i zachodnim Londynem. Prace trwają od 2009 roku i rozpoczęcia konstrukcji nowego tunelu przez centrum Londynu oraz połączeń do istniejących linii, które staną się częścią Crosssrail.

Jest to jeden z największych projektów kolejowych i projektów infrastruktury w Europie. WJ Groundwater powierzono zadanie odwodnienia łączników tunelowych budowanych pomiędzy dwiema nitkami tunelu. Tunele łącznikowe są wykorzystywane głównie do przechowywania urządzeń sterujących, lokalizacji studzienek oraz w celach ewakuacyjnych.

Poziom tunelu we wschodnim Londynie znajduje się w osadach trzecirzędowych; spąg tunelu jest posadowiony w osadach London Clay, Formacji Lambeth Group lub Formacji Thanet Sand. Zarówno horyzonty piasków w Lambeth Group jak i Thanet Sand sa poziomami wodonośnymi, często ze zwierciadłem naprężonym osiągającym ciśnienie do 3 bar. Aby poradzić sobie w tym warunkach, musieliśmy zastosować szereg różnych technik w tym; studnie głębinowe oraz typu ejector zainstalowane z powierzchni terenu, wiercenia badawcze w tunelach oraz igłofiltry. Każdy system został zaprojektowany i dopasowany do warunków geotechnicznych, występujących ciśnień wody gruntowej oraz ograniczeń występujących na powierzchni i w tunelach.

Korzystanie z odpowiednich technik wiercenia było wielokrotnie niezbędne aby zapobiec wypłukaniu gruntu podczas instalacji w tunelach. W niektórych przypadkach, odwodnienie osadów Kredy znajdujących się poniżej poziomu tunelu było najbardziej ekonomiczną opcją, gdyż pozwalało na zmniejszenie ograniczeń na powierzchni oraz ograniczenie kosztów. A to coś, do czego nieustannie dążymy.

Bardzo ambitny ale satysfakcjonujący projekt – tworzenie historii londyńskiego transportu i uczestnictwo w niezwykłym przedsięwzięciu – to było niezwykle ekscytujące.

 

LOKALIZACJA: East London

KLIENT: Crossrail

GENERALNY WYKONAWCA: DSJV (Dragados Sisk JV)

 

 

Udostępnij
Instytut Big Data, Oxford

Instytut Big Data, Oxford

Nowy Instytut Big Data przy „Old Road” na osiedlu akademickim Uniwersytetu w Oxfordzie

Uniwersytet College, Londyn

Uniwersytet College, Londyn

Uznany za jeden z czołowych uniwersytetów badań interdyscyplinarnych na świecie, UCL został założony w 1826 roku jako pierwszy uniwersytet w Londynie.

Budowa Dworca Łódź Fabryczna

Budowa Dworca Łódź Fabryczna

W 2014 roku, trzecie, co do wielkości miasto w Polsce, Łódź, otrzymało zgodę na budowę nowego, multimodalnego węzła komunikacyjnego.